Week at a Glance

Week at a Glance

Breakfast Club – Mon. – Fri. – 7:45 – 8:20 – Tuck Shop

Monday, Oct. 15

    • Rattlesnake Point – All Day (Hipperson)
  • After School Clubs and Activities: Art Club – 223, Best Buddies – Lecture Hall, BR Play – Café/Stage, Car Club – 114, Choir – 228, ECO Team – 110, 107, Homework Club – 104B, Milk Mat – 100, Spectrum – 105. Wood Shop – 116

 

Tuesday, Oct. 16

  • Music School Liturgies – 7:30 – 8:00 – 117
  • SAA – 7:30 – 8:00 – Gym C
  • Link Crew Follow-up – 8:30 – 9:45 – Lecture Hall (Grant, Antonelli)
  • School Council Meeting – 6:30 – 9:00 – Library
  • After School Clubs and Activities: Anime – Port. 20, Art Club – 223, BR’s Lifeline – 110, Dance – Café/Stage, Homework Club – 104B, Jazz Band – 117, L2L – 101,102, 105, S.O.L.L. – 212, Student Council – 100, SWAT – 107
  • Sports: Jr./Sr. Girls Field Hockey Semi Finals – All Day – TBD (Pernar, Vale, Runciman, G. Forsyth, sar) Jr./Sr. Girls Basketball – Sta @ BR – Sr – 3:30, Jr – 4:45 (Tatti, Kehoe, Michiels, Miziolek, De Carvalho, Miller)

 

Wednesday, Oct. 17

  • Link Crew Gr. 9 Classes – 8:30 – 9:45 – Classrooms (Antonelli, Grant)
  • Student Liturgical Training Workshop – All Day – Mary Mother of God – Oakville (Campanelli)
  • Phys. Ed Programs – 6:00 – 8:30 – Gyms, Field (Miziolek)
  • After School Clubs and Activities: Alliance of Authors – 222, Art Club – Allendale, A.V. Club – 220B, BR Play – Café/Stage, Choir – 228, English Help – Port. 41, French Help – 100, Gr. 9/10 Band – 117, L2L – 101, 102, 105, Math Help – 209
  • Sports: Cross Country – 8:00 – 2:30 – Hilton Falls Conservation – Campbellville Rd. – Milton (D’Antonio, Poklecki, Szczesniak) Jr. Football – 2:00 – 6:00 – BR @ JV – Game @ 5:00 (Campovari, Shea, Hipperson)
  • Jr./Sr. Girls Field Hockey Semi Finals – game at 2:30 @ BR (Pernar, Vale, Runciman, G. Forsyth, Kosar)

 

Thursday, Oct. 18

  • Scott Mission – 7:30 – 3:00 – Toronto (Campanelli)
  • Ontario Legislature @ Queens Park – All Day – Toronto (Beauchamp, Castellan)
  • Food For Thought – All Day – Conference Room (Haley, O’Grady)
  • Parent/Teacher Interviews – 6:00 – 8:30 – Café/Gyms
  • After School Clubs and Activities: Art Club – 223, Book Club – 225, Concert Band – 117, Dance – Café/Stage, DECA – 200, 202, 204, 206, Homework Club – 104B, Jr. Reach – 100
  • Sports: Jr Football – 2:30 – 4:30 – ASM @ BR (Campovari, Shea, Hipperson),

 

Friday, Oct. 19

    • Pantages Hotel – 7:00 – 3:30 – Toronto (Hihn, Grant, Antonelli)
    • Anatomy Lab – University of Guelph All Day (De Melo, Fitzpatrick)
    • Guest Speaker – Vince Luciani – 8:30 – 9:45 – Gym (Campovari)
    • Best Buddies Popcorn Sales – 11:10 – 1:10 – Piazza
    • Chaplaincy – St. Joseph Ukranian Catholic Church Hall – Oakville (Campanelli)
  • After School Clubs and Activities: ECO Team – Recycle Pick-Up, Homework Club – 104B, Literacy – 202, 204

 

  • Sports: Jr. Boys Volleyball Tournament – All Day – Frank Hayden (Byckalo, K. Da Silva)
  • Jr./Sr. Girls Field Hockey Finals – All Day – TBD (Pernar, Vale, Runciman, G. Forsyth, Kosar)

Upcoming Dates

Oct. 25 Academic Awards Breakfast – P1 – Café

Oct. 25 Academic Awards Night – 7:00pm

Oct. 29 Holocaust Speaker – Gr. 10 – 9:15 – 11:00

Oct. 31 Halloween Activities